wz
Cestování, tématické cesty, školní výlety a Wanderlust
Mladý cestovatel

Vrátit se na stránku zájmy.

Proč cestuji?
Cestování je mojí vášní již od útlého dětsví, už v sedmi letech jsem poprvé letěl letadlem a viděl moře. Zkrátka cestovat mě baví a s vyšším věkem se čím dál více zajímám i o své okolí, kulturu a lidi, které tam potkám. Každé místo na světě má své genius loci, jedinečnost a možnosti, ale taky i nevýhody a rizika. To si uvědomíte, až procestujete nejméně jeden další kontinent. Cestování mě baví taktéž, protože během něj získávám taktéž mnoho inspirace, což se mi vyplatí při psaní slohových prací, tvoření grafiky a mnoha dalších kreativních činností. Dále mi cestování pomohlo si utvořit názory na jiné kultury, lidi a náboženství. Nakonec bych měl zmínit, že toto celé mi pomohlo taky se naučit v praxi používat cizí jazyky tak, abych si nepřipadal jako niemand.

Navštívené státy
Jak jsem již řekl, už v mých sedmi letech jsem byl u moře a poprvé letěl letadlem, bylo to na ostrov Malta, ležící asi 200 km jižně od jižního cípu Itálie. Toto byla taktéž moje první cesta za hranice ČR, sice jsem neuměl ani slovo anglicky a o němčině jsem ještě ani nevěděl, ale dokonce i tak jsem si tuto dovolenou užil a to moje linie cestování měla teprve začít. Poté následovala cesta do Rakouska přes Německo a Švýcarsko, to už mi bylo 8 let. Další zajímavou cestou byla cesta do severní Itálie, kde jsem poznal Benátky. Dále jsem dvakrát byl na Baleárských ostrovech, konkrétně ostrov Ibiza, který je proslavený svým nočním životem a kluby, ale taktéž ještěrkami. Těch tu je skutečně dost. Poté jsem opakovaně cestoval do Egypta, poprvé v roce 2007. Nejdříve do Hurgády, poté do Šarm el Šeikhu a poté dvakrát do Marsy Alam. V mezičase jsem ovšem taktéž měl tu možnost zavítat do Nizozemska, kde jsem viděl jeho typickou síť kanálů a coffee shopů, to se psal rok 2010. Naposledy jsem navštívil Marsu Alam v Egyptě, kde jsem strávil jako vloni krásnou dovolenou u křišťálově čístého moře, plného života a výbornou komunitou v hotelu, například tento rok díky své silné znalosti němčiny jsem poznal jednu skvělou německou rodinku, se kterou jsem dodnes v kontaktu. Ovšem to nejzajmavější se odehrálo před touto dovolenou. To jsem byl dvakrát v zahraničí s naší školou a to v Izraeli a také v Berlíně (2013), narozdíl od dovolených či výletů s rodinou tyto cesty měly kouzlo v tom, že člověk poznal lépe své spolucestovatele a mohl s nimi strávit lépe cestu, tudíž si člověk nepřipadal, že je v anonymní skupině. Například Izrael mě natolik oslovil, že ve mě vyvolal zájem o judaismus, samotný stát Izrael a jazyk jidiš.

Nejlepší cesta
Zatím moji nejlepší cestou do zahraničí byla studijní cesta do Izraele, která se konala v březnu roku 2013, Účelem naší cesty bylo, abychom poznali izraelské životní prostředí, metody jeho ochrany a případná řešení pro Českou republiku a sekundárně jsme také prozkoumali kulturu, etnikum a také památky.
Zhlédnout deník z cesty

I během cestování není dobré propadnout euforii
I cestování má ovšem svoje rizika, asi největší riziko během cestování jsou zdravotní komplikace a jiné zákony. Například zatímco v České republice je registrované partnerství legální, tak třeba v Íránu můžete být odsouzeni k trestu smrti, ovšem tohle je extrémní případ, obvykle jsou rozdíly v zákonech malé, ovšem je dobré si některé body prohlédnout nebo aspoň se podívat do cestovního průvodce, zdali existuje něco, čeho byste se měli rozhodně zdržet.
Zdravotní komplikace se také odvíjí stát od státu, ale také mohou vás zaskočit, pokud s nimi nepočítáte. Například v Egyptě je vhodné se zdržet konzumace chladných potravin, jinak vás může zaskočit průjem. V případě cestování do ještě exotičtějších zemích se raději před některými nemoci předem očkovat.

Vrátit se na stránku zájmy.

(C) David Bradáč III.E, Gymnázium Arabská, 8. prosinec 2013